Lola była pierwszym bohaterem, którego stworzyliśmy do afirmacji: “Mogę być kimkolwiek zechcę.”
Słonica zapragnęła zostać baletnica, jednak wszyscy mówili jej, że jest zbyt duża i ciężka. Słoń przecież nie pasuje do baletu!
– A co na to Lola?
Tego Ty i Twoje dziecko dowiecie się z książeczki z gry Memoria. 🙂
Dlaczego akurat słoń i balet?
Chcieliśmy bardzo silnie pokazać kontrast i to, że każde dziecko może mieć marzenia. Może dążyć do tego by być kimkolwiek zechce, bez względu na wrodzone ograniczenia, czy negatywne komentarze innych.
Brzmi trochę nierealistycznie?
Już tłumaczymy o co chodzi…
Przesłanie, które chcemy przekazać, często może być błędnie interpretowane. Kiedy mówimy, że możemy być w życiu kimkolwiek chcemy, może się to wydawać nieco naiwne z naszej strony, a nawet oderwane od rzeczywistości, w której żyjemy.
My- dorośli, mamy przecież świadomość, że niziutkiej filigranowej dziewczynce, ciężko będzie zostać koszykarką, a chłopcu urodzonemu w Afryce – aktorem na Broadwayu.
Jednak nie naszą rolą jest pozbawianie dzieci marzeń, pragnień, a nawet niepowodzeń przez całe życie. Wiadomo, że wszyscy mamy pewne ograniczenia, czy to społeczne, finansowe, fizyczne, a nawet geograficzne (na przykład w Brazylii z pewnością nie zobaczymy wielu zawodowych narciarzy!).
Nie oznacza to jednak, że mamy pozbawiać dziecko próbowania i dążenia do tego, czego chce osiągnąć. Wręcz przeciwnie! Powinniśmy je zachęcać i motywować, aby było najlepszą wersją siebie w danej dziedzinie. Innymi słowy, było najlepszą wersją siebie, bez względu na oczekiwania, jakie kreuje otoczenie.
Ideą stojącą za tym obrazem jest umożliwienie dzieciom testowania siebie, doświadczania nowych środowisk i aktywności, bez jakichkolwiek uprzedzeń. W życiu nie możemy być kimkolwiek zechcemy w dosłownym znaczeniu tego stwierdzenia, ale mamy prawo znaleźć najlepszą wersję siebie poprzez nasze własne doświadczenia.
Autor: Yuri Alencar Braga
Wsparcie merytoryczne: Isadora Garcia, psycholog kliniczny